Autoimunity nejsou jednosměrky, aneb jak pracovat se symptomy

Na to, že je autoimunitní onemocnění tak časté, stále není cela běžnou praxí, abychom se snažili optimalizovat naše zdraví s nástroji, které máme k dispozici. Lékařská praxe je bezesporu něčím, co zasluhuje respekt, a proto pojďme společně spolupracovat. Nastavme si intervenci nejen na půdě lékařské, ale taky ve svém životním stylu. Protože, víte co? Ono to má opravdu smysl.

Pokud se potýkáte s autoimunitou, pravděpodobně vám bylo řečeno:

 • Diagnóza je nevyléčitelná
 • Když budete mít štěstí a dobře to napíšeme na pojišťovnu, budete mít možnost biologické léčby
 • Můžeme léčit pouze symptomy pomocí NSAIDs, nebo kortikoidy…

Proč otevírat toto téma?

Autoimunit je opravdu velké množství a každá má jinou charakteristiku, mají také ale společné pilíře, které je spojují. Kolem autoimunit je také velké množství výzkumu.

A já bych dnes chtěla dát tyto informacedispozici. Nejsem lékařka, nehraju si na to, že spasím lidstvo. Mám vzdělání vědecké a hodně informací si díky tomu umím dohledat, udělat si na ně kriticky názor a dát do souvislosti s informacemi, které nám podává klasická medicína.

Jak jsem se dostala k tématu autoimunit?

Kolem sebe mám z nějakého důvodu větší koncentraci lidí s různými typy autoimunit. Ráda bych vypíchla dva příklady z praxe. Přítel, který řeší Ankylózní spondylartritidu (někdy známou jako Bechtěrevovu chorobu) a maminka s Diabetem Mellitem I. typu.

Když jsem chtěla pomoct mamince, napsala jsem bakalářku na téma Role vnějších faktorů prostředímikrobiomu na Diabetes Mellitus I. typu. Když jsem chtěla pomoct Michalovi, zahrabala jsem se opět do hromady chytrých knih, studií a s přenesením do praxe máme, za mě, neuvěřitelné výsledky.

Proč je to důležité téma?

 1. Existuje více než 100 různých autoiomunit a postihuje zhruba 10% světové populace.
 2. Tyto choroby mají vyšší výskyt a výdaje na léčbu než rakovina, kardiovaskulární onemocnění a cukrovka dohromady a jsou jednou z hlavních příčin úmrtí žen do 64 let.

Znáte tyto nemoci?

 • Hashimotova tyroiditida: snížená funkce štítné žlázy
 • T1DM
 • Střevní záněty (IBD): Crohnova choroba, ulcerózní kolitida,
 • Roztroušená skleróza
 • Celiakie
 • Revmatoidní artritida
 • Lupus, ekzém, lupénka, vitiligo

Tyto nemoci nevznikají ze dne na den. Mnohem častěji člověk pociťuje symptomy, které nejsou zařazeny jako diagnóza, nejčastěji:

 • únava
 • nespavost
 • brainfog
 • bolesti celého těla
 • znecitlivění částí těla
 • brnění
 • vypadávání vlasů
 • otoky
 • nemožnost zhubnout

Jelikož se jedná o celosvětovou epidemii, známe některé faktory, které jsou činiteli vlivu:

 • Nárůst toxikantů v životním prostředí
 • Strava s vysokým obsahem jednoduchých cukrů
 • Nadužívání antibiotik
 • Nedostatečné využívání základních metod práce se stresem

Proč epidemie?

Mimo jiné například kvůli tomu, že se často už rodí děti s autoimunitou. Desetileté děti mívají problémy se štítnou žlízou nebo revmatoidní artritidou. Jestli toto není alarmujícím signálem, tak už nevím, co dalšího potřebujeme za důkaz.

Nemusíme se spokojit s tím, že nemůžeme dělat vůbec nic

V současnosti máme spoustu informací, metod a vědeckých poznatků o tom, jak si pomoct, pokud řešíme autoimunitu, nebo pokud chceme řešit její prevenci.

💡 Kdysi platilo, že autoimunita je jednosměrka. Tato věta ale už dávno není pravdou a to je skvělá zpráva!

💡 V posledních 10 letech jsme získali zprávu jinou: Zjistěte a odstraňte základní příčiny zánětu a uzdravte střeva.

Jak už jsem říkala na začátku, přestože se zdá, že autominut je velké množství, ve skutečnosti se jedná o jednu poruchu s bespočtem variací podle geneticky slabého článku daného jedince.

Každé imunitní onemocnění je projevem selhání imunitního systému způsobeného chronickým zánětem. Příklad: existují kazuistiky, kdy problém AO byl způsobem otravou rtutí, což způsobilo projevy únavového syndromu. Častým důvodem může být ale také chronický stres a existují například kazuistiky v rámci roztroušené sklerózy.

Co je u autoimunit stěžejné ja aktivní přístup a jestli vůbec jsme ochotni něco měnit ve svém životním stylu, nebo vlastně ne.

A obojí je v pořádku, pokud je to informované rozhodnutí, za které poté neseme zodpovědnost nejen před sebou, ale před naší rodinou, dětmi či manželem / manželkou. Protože tohle se hodně špatně poslouchá, ale pokud máme informacenic s tím neuděláme, pak ano, je to trošku sobecké vzhledem k okolí, které se o nás dříve, nebo později bude muset postarat. 🙂

Dneska si představíme několik kroků, které mají prokázané výsledky a přidám k tomu i osobní kazuistiku, která bude obohacena o některé další informace.

Jak vzniká autoimunita?

Mechanismy jednotlivých druhů autoimunit se mohou trochu lišit, ale obecným mechanismem jsou tyto základní kroky:

 1. Aktivace imunitního systému Prvním krokem vzniku autoimunitního onemocnění je aktivace imunitního systému. Imunitní systém se aktivuje, když se tělo setká s cizím nebo nebezpečným agens. Agens může být bakterie, virus, houba, parazit nebo jiný patogen, či jiný druh stresu. Když se agens dostane do těla, imunitní systém zahájí imunitní odpověď a vytvoří specifické protilátky proti agensu. To se děje prostřednictvím aktivace T lymfocytů a B lymfocytů, které jsou hlavními složkami imunitního systému.
 2. Porucha tolerance k vlastním tkáním Druhým krokem je porucha tolerance k vlastním tkáním. Imunitní systém má mechanismy, které zajišťují, že neútočí na vlastní tkáně a orgány. To se děje pomocí mechanismu tzv. centrální tolerance a periferní tolerance.
  1. Centrální tolerance se děje v játrech, kde se produkují T lymfocyty a v thymu, kde se tyto T lymfocyty učí rozpoznávat self a non-self antigeny.
  2. Periferní tolerance se děje v krevním oběhu, kde jsou všechny T a B lymfocyty prezentovány na antigenech, které jsou na povrchu tkání. Pokud T lymfocyty nebo B lymfocyty reagují s antigenními strukturami na vlastních tkáních, jsou zničeny.
  Pokud dojde k poruše těchto mechanismů, imunitní systém může začít produkovat protilátky proti vlastním tkáním.
 3. Produkce protilátek proti vlastním tkáním Když jsou mechanismy tolerance k vlastním tkáním narušeny, imunitní systém může produkovat protilátky proti vlastním tkáním. To se může stát, když se v těle objeví autoantigeny, což jsou proteiny, které se nacházejí v těle, ale jsou považovány za cizí. Autoantigeny mohou být produkovány mutacemi, infekcemi nebo jinými faktory, které způsobují poškození tkání. Imunitní systém pak produkuje protilátky, které rozpoznávají autoantigeny a napadají vlastní tkáně.
 4. Vznik autoimunitního onemocnění Pokud imunitní systém produkuje protilátky proti vlastním tkáním v takovém rozsahu, že se tělo nedokáže s nimi vyrovnat, může dojít k vzniku autoimunitního onemocnění. Autoimunitní onemocnění se liší druhem a mohou postihnout různé orgány a tkáně v těle. Například systémový lupus erythematodes postihuje kůži, klouby, ledviny a další orgány, zatímco autoimunitní tyreoiditida postihuje štítnou žlázu.
 5. Zánět a poškození tkání Když imunitní systém útočí na vlastní tkáně, dochází k zánětu a poškození tkání. V kontextu autoimunitního onemocnění mohou chronické záněty vést k dalšímu poškození tkáně a mohou také způsobovat dysregulaci imunitního systému, což může vést k vzniku autoimunitní reakce.

Autoimunitní rovnice nám dává odpovědi

Před rokem 2000 si odbrníci mysleli, že autoimunity jsou způsobeny geny a faktory prostředí. Nikdo však nedokázal odpovědět na to, co se musí stát, aby se tyto dva světy střetly a vzniklo autoimunitní reakce.

V roce 2008 publikoval pediatrický gastroenterolog Alessio Fasano, MD studii, která odhalila třetí puzzlík do rovnice. Je tím zvýšená propustnost střev = “děravá střeva.”

💡 V asbtraktu této studie je dobrá zpráva: autoimunitní proces lze zastavit, pokud se vzájemnému působení mezi geny a vnějšími spouštěči předejde obnovením funkčnosti střevní bariéry.

Geny + vnější spouštěče + propustná střeva = autoimunitní oneocnění

→ Zjistit a odstranit vnější spouštěče + vyléčit střeva = stav bez autoimuitní genetické exprese

Například tento článek: Physiological, pathological, and therapeutic implications of zonulin-mediated intestinal barrier modulation: living life on the edge of the wall – A. Fasano

Jaké kroky jsou tedy důležité?

 1. Začněte od stravy
 2. Udělejte všechno pro zdravá střeva
 3. Vyřešte si infekce
 4. Omezte toxiny ve svém prostředí
 5. Naučte se pracovat se stresem
 6. Vylaďte si hormony

Každý z těchto pilířů je na velmi dlouhé povídání, ale pojďme to dneska ukotvit od základů, ke kterým si nadále můžete dohledat informace, nebo se zapojit do spolupráce s někým, kdo vám přistup ušije na míru.

To jako změna stravy má takový vliv?

Nedávno jsem měla další zkušenost u endokrinologa když jsem řešila PCOS: ,,Aha, vy jste změnila životosprávu, takže kolik jste zhubla?” Upřímně, ač chápu základní roli lékaře, v tuhle chvíli jsem se držela židle, abych po něm neskočila.

Tedy na vysvětlenou. Strava je mnohem víc, než jen hmota. Je to informace, kterou posíláme do našeho těla a na základě toho s ní naše tělo pracuje. Ano, záleží na struktuře, minerálech, vitaminech, množství. V rámci autoimunity řešíme ještě další pilíře.

💡 Takže jednou provždy: 60-100% pacientů s autoimunitními potížemi pozná zásadní rozdíl po změně jídelníčku

💡 S každým jídlem doslova v přímém přenosu ovlivníte, jestli se projeví pozitivní nebo negativní geny

 1. Vyřaďte z jídelníčku nezdravé potraviny Do této kategorie patří hlavně zpracované potraviny a někdy označováno jako SAD (klasická Americká strava) Bavíme se o:
  • Rychlém občerstvení,Rychlém občerstvení,
  • Balených potravinách,
  • Potravinách s hydrogenovanými a rafinovanými oleji: kvůli omega 6, snadná oxidace, která tvoří volné radikály a v technologickém postupu se využívají bělidla, hexan apod.
   • Rostlinné oleje kromě olivového, margaríny, ztužené tuky (krémy, sušenky)
  • Umělá sladidla, nebo sladidla vyrobená z kukuřice a cukry
  • Bílá rafinovaná sůl,
  • Lepek, laktóza: fenomén zkřížené reakce – ale není třeba do konce života být bez těchto složek, ani bych to nedoporučovala
  • Maso z konvenčních chovů: vyšší prozánětlivost
  • Konvenční kukuřice, sója: bývají geneticky modifikované
  • Suplementace, která je v rámci autoimunit doporučována:
   • Omega 3
   • Kvalitní multivitamin
   • Vitamin D
   • Probiotika, prebiotika
 2. Udělejte všechno pro zdravá střeva
  • Eliminační protokol pro obnovu leaky gut a kultivaci mikrobiomu
   • Masový a kostní vývar, kolagen, želatina
  • Eliminace NSAIDs a antibiotik, antacid
  • Střevní infekce
  • Nadměrný stres
  • Žvýkejte při jídle, klidné prostředí, 3 hodiny před spaním
 3. Vyřešte si infekce V našem těle jsou mnohdy tzv. latentní infekce, které nemusí působit žádné symptomatické problémy, ale mohou podporovat projevy autoimunity, mezi tyto infekce patří virové i bakteriální, kvasinkové např.:
  • Herpes viry včetně EBV (virus Epstein-Barrové) spojený s mononukleózou
  • Chlamydia pneumonie
  • Helicobacter pylori
  • Candida albicans
  • Klebsiella pneumoniae
  • Tato vyšetření nejsou většinou v kasické medicíne provozovány a je třeba je opatřit jako samoplátce.
 4. Omezte toxiny ve svém prostředí Zaměřte se na svou domácnost, produkty, kterými uklízíte, malujete se, sprchujete se, vodu, co pijete, barvy a nábytek, oblečení, plísně, …
  • Chemikálie: voda, chemické čištění, úklid domácnosti a osobní hygiena
  • Kovy: voda, ryby, půda, vzduch
  • Léčiva: antibiotika, některé vakcíny
  • Konzervanty: glutamát sodný
  • Geneticky modifikované organismy (GMO): pbsahují pesticidy a herbicidy – skoro všechno běžně dostupné v supermarketu
  • Expozice elektromagnetickému záření a magnetickým polím: WIFI, telefony, 5G, …
 5. Naučte se pracovat se stresem
  • Řešení traumat z dětství
  • Mindset a pozitivní psychologie
  • Spánek jako priorita
  • Dechová cvičení
  • Víc pohybu v přírodě
  • Poznejte své proč: sny a cíle
  • Meditace, vděčnost
  • Společenské vztahy, objetí a fyzický kontakt
  • Odpuštění
 6. Vylaďte si hormony
  • Do tématu hormonálních nerovnováh se pustíme někdy příště, protože je to velmi zajímavé a obsáhlé téma.

No a nakonec jeden příběh se šťastným koncem

Vezmu to velmi krátce. Pokud vás to bude zajímat, můžeme to někdy probrat víc podrobně.

S Michalem jsme po dlouhých bolestivých měsících, kdy nemohl chodit, spát, kolaboval bolestí a každý den bral silné prášky na bolest, aby mohl vůbec nějak fungovat, získali diagnózu Ankylózní spondylartritida.

Na internetu jsou všude ty krásné obrázky, jak se člověk nemůže hýbat, jaký má hrb a jak mu ztuhne páteř v čase v bambusovou tyč.

To rozhodně nebylo něco, kam bychom chtěli v budoucnu dojít. Proto jsme během 1 roku zavedli nové standardy a intervence, které nás dostaly do stavu, že už rok neřešíme ani jeden lék na bolest, nález na magnetické rezonanci je stejný, ne-li se zánětlivé ložisko podstatně zmenšilo.

Aktivní cvičení HIIT, EMOM, silového tréninku, přestože dřív po 2 m popoběhnutí se podlomila noha a bolelo to jako čert.

Pro vrcholového sportovce to je asi něco, jako kdybyste mu usekli obě ruce a nohy.

Tedy chtělo to minimálně rok kontinuální práce, která nás dostala tam, kde jsme anyní buduje ty nejpevnější základy do budoucna.

 1. Strava a zdravá střeva
  • Zvolili jsme GAPS. Za mě jeden z nejtěžších eliminačních protokolů a nemyslím si, že by všichni měli sahat po GAPSu jako po první variantě eliminačního protokolu.
  • Později přerušovaný půst, ale ne nijak striktní na minuty
  • Suplementace: multivitamin s fytonutrienty, probiotika, glutathion, kurkumin (ve velkým), Omega 3 (ve velkým 😀 ), Vitamin D, glukosamin (pozor na formy u všeho)
  • Jetsli něco fakt reflektuje tohle téma, tak je to miliarda vývarů na každém kroku
 2. Klebsiella pneumoniae
  • S AS je velmi často spojena tato bakterie
  • tudíž prodělaná mononukleóza dávala smysl s latentní infekcí K.pneumoniae
 3. Toxiny
  • Kvalitní strava
  • Kvalitní suplementace
  • Netoxická drogerie a mycí prostředky
  • Kvalitní nádobí (teflon ne-e)
  • Redukce plastu všude: misky, lahve, …
  • Vodní filtr na pitnou vodu a také na sprchování
  • Elmag záření: letecké režimy apod…
  • Čistička vzduchu
 4. Cirkadiánní rytmus
  • červené obrazovky, světelná hygiena, časování stravy
  • Spánek
 5. Chladová aklimace
  • Otužování ve sprše, sudu, o jednu vrstvu méně
 6. Grounding
  • Grounding podložka
  • Chůze bosky po trávě
 7. Biofotomodulace
  • Panel a pásek na přikládání na lokální bolesti
 8. Pohyb
  • Progresivní zátěž toho, co aktuálně šlo
 9. Meditace, mindset, sny a cíle, víra, sebevědomí

Není toho málo, ale není toho ani moc ohledně toho, jakou odměnu jsme dostali. A tato doporuční jsou náš nový standard, který pro nás není omezení.

Totiž tyto principy jsou ve výsledku základy zdravého životního stylu. 🙂

Neznám váš příběh a neznám vaši aktuální situaci. Čím si jsem ale jistá je to, že VŽDYCKY jde něco dělat. Vždycky můžeme vylepšit naši prognózu tím, že našemu tělu ulehčíme práci, kterou mu často přidáváme skrz to, jak je moderní a normální žít.

Držím vám palce.

Formuji ženám postavu návratem ke zdraví. Miluji vzdělávání a mou touhou je být messengerem mezi vědeckými poznatky a běžnou praxí ženy, která se rozhodla vzít život a zdraví do svých rukou. Přečti si můj příběh zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.