Přijdeš si, že tě tvé tělo neposlouchá?Každá buňka našeho těla potřebuje štítnou žlázu

Možná dneska zjistíte, jak se si projasnit myšlení,utišit úzkost a zmírnit depresi, jak si uzdravit bolestivé klouby a poblázněné hormony, jak získat zpět svůj sexuální život, jak shodit přebytečné kilogramy, jak to udělat, aby vám narostly zdravější a hustější vlasy a jak získat čistou a jasnou pleť společně s přívalem energie do života.

Téma štítné žlázy můžeme vnímat nejen jako diagnózu, ale jako samotné poznání toho, za co je tento orgán zodpovědný a co se s naším tělem děje, pokud není seřízený jako hodinky.

Štítná žláza a hormony, které produkuje je fascinující problematika, která se týká mnohých žen. Myslím, že si tyto ženy zaslouží, aby poznaly informace, které jim mohou pomoct pochopit kontext, který možná často na endokrinologii nedostaneme. Opět zdůrazňuji, že nejsem lékařka a medicínu velmi obdivuji za kouzla, která dokáže a neříkám, ať zalezeme zpátky do jeskyní bez jakékoliv medikace, ale navrhuji vzájemnou spolupráci mezi medicínou, vědou a dalšími obory, které mohou přiložit střípek do skládačky jménem zdraví.

Přeji si, aby se do povědomí dostaly informace, které třeba u někoho nejsou standardním balíčkem při návštěvě ordinace, ale dal by všechno co má, aby mu někdo řekl, že existuje i možnost, jak na svém zdraví může aktivně pracovat. 🙂 A proto vzniká právě tato epizoda.

Na začátek pár otázek ohledně štítné žlázy

 • Přibrala jste na váze?
 • Říká vám lékař, že jste v pořádku, zatímco vy se rozhodně v pořádku necítíte?
 • Jen co se najíte, máte hnedka zase hlad?
 • Bije vám srdce jako o závod, nebo se náhle z ničeho nic rozbuší?
 • Jste ve stavu trvalého strachu, nebo mírné úzkosti?
 • Jste ustavičně jako na trní?
 • Jste stále unavená?
 • Nebo naopak apatická?
 • Cítíte se deprimovaně?
 • Nemůžete otěhotnět?
 • Pocítila jste ztrátu libida?
 • Máte špatné trávení, zácpu, průjem?
 • Bolesti kloubů, třesoucí se ruce, ochablé svaly, šupinatou kůže
 • Je vám neustále zima?

Zdá se jako by běžné každodenní symptomy byly ukázkou dysfunkce štítné žlázy. Může ale i nemusí to tak být. Můžeme být pouze svědkem náznaků toho, co se může stát za pár let, pokud nebudeme s těmito symptomy “nerovnováhy” pracovat už teď.

A protože náš organismus není o jedné izolované soustavě, štítná žláza kooperuje s dalšími soustavami našeho těla a není tedy jednoduché udělat nějaké rychlé závěry od oka. Proto dneska rozhodně nestihneme probrat všechny souvislosti a možnosti, ale podíváme se na nástřel tématu štítné žlázy, abyste se měly od čeho odrazit.

7 mýtů na začátek

 1. Přibívání na váze, úbytek energie a snížení libida jsou všechno normální průvodní jevy stárnutí a nedá se s nimi moc dělat. → Tyto příznak yjsou často známkou dysfunkce štítné žlázy a dá se s nimi dělat docela hodně.
 2. Jste na prahu menopauzy, menopauza už u vás probíhá, nebo jste právě porodila dítě. Zastřsené myšlení, deprese, přírustek na váze, hormonální problémy. Nejlepší léčbou je hormonání antikoncepce nebo hormonální substituční léčba. → Dysfunkce štítné žlázy často pčichází náhle s nástupem menopauzy nebo po porodu. A léčba lze pojmout jiným způsobem.
 3. Strava nemá na štítnou žlázu vliv. → Strava má zásadní vliv, zvlášť pokud je u vás propojen problém s autoimunitou.
 4. Zdraví střev nemá na žlázu vliv. → udraví GIT je jedním z nejzásadnějších činitelů v rámci zdraví štítné žlázy.
 5. V dnešní době jsem všichni vystresovaní a málo spíme. To je problém – ne štítná žláza. → Problémy se stresem a spánkem nám způsobují tolik potíží zčásti proto, že ovlivňují zdraví štítné žlázy.
 6. Pokud se cítíte deprimovaní, úzkostní, bez motivace nebo malátní, je to deprese, nikoliv dysfunkce štítné žlázy. → Špatná funkce štítné žlázy vyvolává depresi, úzkost a nedostatek motivace.
 7. Když se cítíte mrzutě, často se s tím nedá nic dělat. → Pokud pochopíte, jak podporovat své tělesné funkce, můžete se téměř vždy dostat z mizerné nálady.

Ženská záležitost?

Dovolte mi ještě jednu vsuvku, než se ponoříme do fyziologie štítné žlázy. Muži jsou stvoření, u kterých se často nepředpokládá, že by mohli mít problém se štítnou žlázou, a proto se může stát, že nejsou ani podrobně vyšetřeni a mohou několik let žít v domění, že nikdo neví, co se s nimi děje, přestože jim je řečeno, že žádnou diagnózu nemají.

Ale obecně lze říct, že pokud někdo řeší patofyziologii štítné žlázy, jsou to z větší části ženy kolem věku 40 let, ale v poslední době jsou evidovány prudké nárůsty zejména u 20 a 30 letých žen.

Štítná žláza, těší mě

Je pozoruhodné, kolik příznaků je se štítnou žlázou spojených. Na její funkci závisí vlastně skoro všechno v těle. Pokud vaše štítná žláza nepracuje tak, jak má. Nefungujete ani vy.

Optimalizace štítné žlázy je jedna z nejlepších cest, jak optimalizovat své celkové zdraví.

Ve vědecké sféře se čím dál víc mluví o epidemii štítné žlázy, která může ovlivňovat například také plodnost.

<aside> 💡 Podle známých dat řeší prolém se štítnou žlázou nejméně 27 milionů Američanů a asi 200 milionů lidí po celém světě, o kterých víme a k tomu miliony dalších, u kterých nebylo onemocnění diagnostikováno.

Podle americké asociace pro štítnou žlázu v průběhu života trpí problmy se štítnou žlázou zhruba 12% populace USA. To je jeden z 8 lidí.

</aside>

Jak funguje štítná žláza?

Štítná žláza je endokrinní žláza, která se nachází v krku a produkuje hormony, které ovlivňují mnoho procesů v těle, včetně růstu, metabolismunervového systému.

Štítná žláza se skládá z folikulů, které jsou obklopeny epitelovými buňkami a obsahují koloid, což je látka obsahující tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3). Tyto hormony obsahují jód a jsou syntetizovány z tyrosinu, což je aminokyselina.

Syntéza hormonů štítné žlázy je regulována hormonem stimulujícím štítnou žlázu (TSH), který se produkuje v hypofýze. TSH stimuluje folikulární buňky štítné žlázy k produkci T4 a T3zvyšuje také absorpci jodu do folikulů.

Po syntéze jsou hormony T4 a T3 uvolněny z folikulů do krevního oběhu, kde se vážou na proteiny, jako je thyroxin vázající globulin (TBG), a jsou transportovány do cílových tkání. V tkáních jsou hormony uvolněny z proteinových vázaných stavů a váží se na jaderné receptory uvnitř buňky, které ovlivňují genovou expresi.

Jak vznikají hormony štítné žlázy

Hormony štítné žlázy, tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3), jsou syntetizovány v folikulárních buňkách štítné žlázy. Syntéza hormonů štítné žlázy je proces, který zahrnuje několik kroků:

 1. Získání jodu: Jod se získává z potravy a vstupuje do krve, kde se váže na transportní proteiny a je transportován do folikulů štítné žlázy.
 2. Oxidace jodu: Oxidovaný jod (I+) je potřebný pro syntézu hormonů štítné žlázy a je katalyzován enzymem thyreperoxidázou (TPO), který se nachází v lumenu folikulů.
 3. Jodace tyrosinu: Tyrosin, aminokyselina nacházející se v proteinovém jádru koloidu folikulů, se oxiduje a poté se joduje na jodotyrosiny (MIT a DIT).
 4. Kondenzace jodotyrosinů: Dva jodotyrosiny se mohou spojit za vzniku T4 (kondenzace dvou molekul DIT) nebo T3 (kondenzace jedné molekuly DIT s jednou molekulou MIT).
 5. Uvolnění hormonů: Uvolnění T4 a T3 z koloidu folikulu do krevního oběhu je řízeno hormonem stimulujícím štítnou žlázu (TSH), který se produkuje v hypofýze. TSH stimuluje folikulární buňky ke zvýšení uvolňování T4 a T3.

Základní patofyziologie: hypo/hypertyreóza, Gravesova a Hashimoto choroba

Hypotyreóza, hypertyreóza, Hashimoto a Gravesova choroba jsou všechno poruchy štítné žlázy, které se liší svými mechanismypříznaky.

Hypotyreóza je stav, kdy štítná žláza produkuje nedostatečné množství hormonů štítné žlázy. Tento stav může být způsoben autoimunitním onemocněním, jódovou nedostatečností, chirurgickým odstraněním štítné žlázy, radioterapií nebo užíváním některých léků (například lithium).

Symptomy hypotyreózy zahrnují únava, nadváhu, studenost, suchou kůži, zvýšenou citlivost na chlad, zpomalenou srdeční frekvenci a depresi.

Hypertyreóza je naopak stav, kdy štítná žláza produkuje nadměrné množství hormonů štítné žlázy. Tento stav může být způsoben autoimunitním onemocněním zvaným Gravesova choroba, nodulární strumou, nadměrným užíváním léků obsahujících thyroxin nebo nádorem na štítné žláze.

Symptomy hypertyreózy zahrnují nervozitu, podrážděnost, zvýšenou srdeční frekvenci, zvýšený pocení, návaly horka, hubnutí a průjem.

Hashimotova tyreoiditida je autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět štítné žlázy a narušuje její funkci. Imunitní systém těla útočí na štítnou žlázu a ničí její buňky, což vede k hypotyreóze.

Symptomy Hashimotovy tyreoiditidy jsou podobné jako u hypotyreózy.

Gravesova choroba je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém útočí na štítnou žlázu a stimuluje její přemíru produkci hormonů. To vede k hypertyreóze.

Symptomy jako jsou nervozita, podrážděnost, zvýšená srdeční frekvence, zvýšené pocení, návaly horka, hubnutí a průjem.

A co když se tvoří uzlíky na štítné žláze?

Uzlíky na štítné žláze jsou obvykle náhodným nálezem, který se zjistí při ultrazvukovém vyšetření krku nebo jiné diagnostické metodě.

Většina uzlíků na štítné žláze je benigních (nezhoubných) a nezpůsobuje žádné příznaky nebo problémy. Nicméně, některé uzlíky mohou být zhoubné a mohou vyvolat problémy s produkcí hormonů štítné žlázy, což může vést k hypertyreóze nebo hypotyreóze.

Uzlíky na štítné žláze mohou být jednoduché nebo mohou být součástí multinodulárního strumu, což je stav, kdy se v štítné žláze tvoří více uzlíků.

Příčiny vzniku uzlíků na štítné žláze nejsou úplně jasné, ale faktory jako například nedostatek jodupotravě, genetické faktory a vystavení radiaci mohou hrát roli v jejich vzniku.

Diagnóza jménem: ,,Vaše laboratorní výsledky jsou v normálním rozmezí, takže to, co cítíte, je pravděpodobně jen stres.”

Když máte málo hormonůKdyž máte příliš hormonů
Je vám zima a moc se nepotíte.
Můžete mít zácpu.
Přibíráte
Špatně se vám soustředí a máte výpadky paměti
Jste unavení
Máte výkyvy nálady
Vypadávají vám vlasy
Máte suchou kůži
Řešíte hormonální nerovnováhu
Je těžké počít dítě, nebo jste potratila
Můžete mít strumu na krku, nebo oteklé hrdlo
Máte pomalou tepovou frekvenci
Máte vysoký cholesterol
Je vám horko a hodně se potíte
Jste úzkostní a trpíte výkyvy nálad
Jste nespaví
Mohou se projevit záchvaty paniky nebo třes
Srdce vám buší jako o závod
Můžete mít průjem
Hubnete
Může se objevit svalová slabost
Oči mohou vystupovat z důlku
Strtuma, oteklé hrdlo
Nepravidelná mestruace až neplodnost
Možná je také vyrážka a ztluštěná kůže na holeních
Vypadávání vlasů
chronická kopřivka nebo vyrážka |

Proč je tak důležitá?

 • Štítná žláza je životně důležitá pro každou buňku v našem těle. Všechny buňky v těle mají totiž receptor pro její hormony. To znamená, že žádná buňka bez těchto hormonů nemůže fungovat.

<aside> 💡 Je to jako by byly hormony žlázy palivem v nádrži auta. Potřebujeme jejich neustálý přísun.

</aside>

 • Signalizační systém žlázy je nadupanou sítí, která by mohla zahanbit i síť internetovou. Tento systém spolupracuje se všemi ostatními hormony včetně stresových, pohlavních a všech hormonů, které umožňují mozku zpracovávat myšlenky a emoce.

Jaká je spojitost mezi menstruačním cyklem, plodností a štítnou žlázou?

Hormony štítné žlázy hrají důležitou roli v regulaci menstruačního cyklu u žen. Konkrétně hormony trijodtyronin (T3) a tyroxin (T4) ovlivňují produkci hormonů folikuly stimulujícího hormonu (FSH)luteinizačního hormonu (LH) v hypofýze, což jsou dva hormony, které regulují ovulacimenstruační cyklus.

⇒ Když hladiny hormonů T3 a T4 jsou příliš nízké (což se může stát při hypotyreóze), může dojít k narušení normálního menstruačního cyklu. To může vést k menším nebo větším menstruačním krvácením, zpoždění menstruace nebo dokonce k absenci menstruace.

⇒ Na druhé straně, pokud jsou hladiny hormonů T3 a T4 příliš vysoké (což se může stát při hypertyreóze), může to také ovlivnit menstruační cyklus. Vysoké hladiny hormonů T3 a T4 mohou vést k zkrácení menstruačního cyklu a k menším krvácením během menstruace.

A jak souvisí tedy štítná žláza s depresemi a úzkostmi?

Úzkosti a štítná žláza jsou propojeny pomocí komplexního systému zpětné vazby mezi mozkomíšním centrem a samotnou žlázou. Úzkosti mohou ovlivnit hladinu hormonů štítné žlázy a naopak, poruchy funkce štítné žlázy mohou ovlivnit nervový systém a vyvolat úzkost.

Při úzkosti dochází k aktivaci sympatického nervového systému, což způsobuje zvýšenou produkci hormonů kortizoluadrenalinu. Tyto hormony mohou ovlivnit hladinu hormonů štítné žlázy, což může vést k nadměrné produkci hormonů T3 a T4, což se projevuje jako hypertyreóza.

No a co ten stres, metabolismus a štítná žláza?

V epizodě o adrenálním vyčerpání jsme si popisovali osu HPA (hypothalamus-hypofýza-nadledviny). Jedná se o komplexní systém regulace stresové reakce těla. Hypothalamus produkuje CRH (kortikotropin uvolňující hormon), který stimuluje hypofýzu, aby produkovala **ACTH (**adrenokortikotropní hormon). ACTH následně stimuluje nadledviny k produkci kortizolu, hormonu stresové odpovědi.

⇒ Štítná žláza je úzce propojena s osou HPA. Hormony štítné žlázy T3 a T4 jsou známy svou schopností regulovat metabolismus a tím i hladinu energie v těle. Když je hladina T3 a T4 příliš nízká, může dojít k hypotyreóze, což může vést k únavě a sníženému metabolismu. To zase může stimulovat osu HPA k produkování stresových hormonů jako je kortizol, aby pomohla tělu udržet si energii.

⇒ Naopak, při nadměrné produkci hormonů štítné žlázy (hypertyreóza), může dojít k nadměrnému zrychlení metabolismu a tělo se dostává do stavu „nad-aktivace“. To může stimulovat osu HPA a vést k nadprodukci kortizolu a dalších stresových hormonů.

Diagnostika štítné žlázy

Diagnostika štítné žlázy podle funkční medicíny zahrnuje více kroků než klasická diagnostika, která se zaměřuje pouze na hladinu hormonů štítné žlázy v krvi.

 1. Anamnéza: Lékař by měl zjistit detailní anamnézu, včetně rodinné anamnézy, osobních příběhů a současných symptomatických projevů pacienta, které by mohly být spojeny se štítnou žlázou.
 2. Fyzikální vyšetření: Fyzikální vyšetření může poskytnout důležité informace o stavu štítné žlázy, jako je velikost, tvar a přítomnost uzlů. Lékař může provést palpaci štítné žlázy a zkontrolovat, zda jsou uzliny cítit. Také může být provedeno vyšetření očních bulv, aby se zjistilo, zda jsou přítomny příznaky Gravesovy choroby.
 3. Laboratorní testy: Laboratorní testy mohou zahrnovat klasickou analýzu hladin hormonů štítné žlázy v krvi (TSH, T4 a T3), ale také testy na autoimunitní onemocnění štítné žlázy, jako je například protilátka proti peroxidáze štítné žlázy (TPOAb). Navíc mohou být použity funkční testy, jako je test Bazální tělesné teploty, Test kyseliny nikotinové (Niacin), nebo test se sekrecí TRH (thyrotropin-releasing hormone).
 4. Další vyšetření: V případě potřeby může být provedeno další vyšetření, jako je například ultrazvuk štítné žlázy, radiojodový test nebo biopsie uzliny.

Jak je to s těmi hormony?

Štítná žláza produkuje a uvolňuje do krevního oběhu čtyři různé hormony, a to tyroxin (T4), trijodtyronin (T3), dijodtyronin (T2) a mono-jodtyronin (T1). Tyto hormony mají v těle různé funkce a účinky.

 • T4 (thyroxin) je nejvíce produkovaný hormon štítné žlázy a tvoří přibližně 80 % všech hormonů štítné žlázy. T4 je syntetizován z aminokyseliny tyrosinujodu. Po uvolnění do krve se T4 transportuje do tkání, kde se dejoduje na T3. T4 také hraje důležitou roli při regulaci metabolismu a růstu těla.
 • T3 (trijodtyronin) je biologicky aktivní hormon a vzniká z T4 dejodací. T3 je odpovědný za regulaci metabolismu, energetického stavu, růstu a vývoje buněktkání a také má vliv na srdeční frekvencikrevní tlak.
 • T2 (dijodtyronin) je hormon, který vzniká z T3 dejodací reakcí. Jeho biologické účinky nejsou zcela známé, ale pravděpodobně hraje roli při regulaci teploty těla.
 • T1 (mono-jodtyronin) je hormon štítné žlázy, který má nejméně známé biologické účinky. Vzniká degradací T2 a T3.

<aside> 💡 Velmi jednoduše si představte T4 jako peníze v bance a T3 jako hotovost v ruce.

</aside>

Laboratorní výsledky

Při testování funkce štítné žlázy je důležité měřit hladiny několika různých markerů v krvi:

 1. TSH (thyreotropin) – TSH je hormon produkovaný hypofýzou, který stimuluje štítnou žlázu, aby produkovala T4 a T3. Vysoké hladiny TSH mohou naznačovat hypotyreózu, zatímco nízké hladiny TSH mohou naznačovat hypertyreózu.
 2. T4 (thyroxin) – T4 je hlavní hormon produkován štítnou žlázou. Hladiny T4 mohou být použity k posouzení funkce štítné žlázy. Pokud jsou hladiny T4 nízké, může to naznačovat hypotyreózu.
 3. T3 (trijodtyronin) – T3 je biologicky aktivní hormon vytvářený z T4 v tkáních. Hladiny T3 mohou poskytnout informace o funkci štítné žlázy a mohou být použity k diagnostice hypotyreózy nebo hypertyreózy.
 4. Anti-TPO (protilátky proti peroxidáze štítné žlázy) – Anti-TPO jsou protilátky, které napadají štítnou žlázu a mohou způsobovat autoimunitní onemocnění, jako je Hashimotova tyreoiditida.
 5. Anti-TG (protilátky proti thyroglobulinu) – Anti-TG jsou protilátky, které napadají thyroglobulin, bílkovinu produkovanou štítnou žlázou. Testování hladiny Anti-TG může být užitečné k diagnostice autoimunitních onemocnění štítné žlázy.
 6. Reverse T3 (rT3) – rT3 je forma T3, která je neaktivní. Je to takový brzdový pedál při tvorbě energie. Pokud se naváže na receptor, brzdí produkci, zatímco T3 má opačnou funkci.

Je dobré tedy měřit nejen T3, ale taky reverzní T3 a k tomu znát poměr mezi volným T3 / reverzním T3.

Lehká vsuvka, co podporuje brzdu tvorby energie = rT3

 • hladovění, nízkokalorické diety
 • Nadměrná námaha, crossfit,triatlon, maraton
 • Stres – fyzický, duševní, emocionální
 • Těžké kovy – arzen, kadmium, olovo, rtuť

Takže jaké problémy mohou nastat?

 1. Hypofýza může uvolňovat špatné množství TSH: mnoho / málo
 2. V krevním řečišti může být příliš mnoho TBG → takže je vázáno příliš mnoho T4 a T3 a jejich volné využitelné formy je nedostatek
 3. Příliš mnoho / málo uvolňování T3 nebo T4 štítnou žlázou
 4. Potíže s přeměnou T4 → T3 = nedostatek aktivního T3
 5. Buňky mohou mít potíže s příjmem T3. Takže přestože je hormonu dost, není využíván. Jde o rezistenci na hormony štítné žlázy
 6. Přeměna přílišného T4 na rT3 → přebytek rT3 blokuje účinnost volného T3

Nejčastější chyby diagnostiky

 1. Vynechání testů na štítnou žlázu
 2. Provedení pouze na hladinu TSH
 3. Celkový T4, ale ne na volný T4
 4. Testy na volný T4, nikoli na volný T3
 5. Celkový T3 ale ne volný T3
 6. Testy na vychytávání T3 ale ne na volný T3
 7. Volný T3 ale ne na rT3
 8. Bez testu na protiátky
 9. žádné testy na živiny pro fungování štítné žlázy
 10. Žádné testy na pohlavní hormony a stresové hormony

Jak pomoct štítné žlázy díky životnímu stylu?

 1. Konzumace živin pro optimální funkci štítné žlázy
  1. jód
  2. bílkoviny = zdroj tyrosinu
  3. selen, železo, vitamin D, A, B-komplex
  4. omega 3 mastné kyseliny
 2. Vyhýbání se potravinám, které podporují chronický zánět v těle
  1. lepek
  2. mléčné produkty
  3. pokud se jedná o autoimunitní poruchu, většinou bývá problém i obilovina a luštěnina
 3. Uzdravení trávicího traktu
 4. Eliminace toxického prostředí
  1. snížení toxinů kolem nás v běžném světě
  2. podpora detoxikačních schopností těla
 5. Eliminace latentních infekcí
 6. Práce se stresem
  1. Uvolnění stresu: dech, neurofeedback, floating, akupunktura, jóga, meditace, sauna, příroda, zábava
  2. Spánek

Co když už:

 1. Byla mi odstraněna část štítné žlázy chirurgicky, ablace radioaktivním jódem
  1. Ujistěte se, že jste udělali před oprecí maximum, co šlo, protože je to silný zásah a nelze vzít zpět a často rpoblém prohloubí
 2. Používám medikaci levotyroxinu
  1. Zkusila bych se zajímat o možnost medikace prostřednictvím sušené prasečí štítné žlázy, která obsahuje optimální poměr bioavaibilního hormonu T4 ale i T3
 3. Chci podpořit štítnou žlázu suplementací
  1. Hypertyreóza: Meduňka lékařská, Koenzym Q10, citrát vápenatý a Vitamin D + viz výše
  2. Hypotyreóza: jód (z mořských řas ideálně), železo a selen, řepík lékařský, kopřiva + viz výše
Formuji ženám postavu návratem ke zdraví. Miluji vzdělávání a mou touhou je být messengerem mezi vědeckými poznatky a běžnou praxí ženy, která se rozhodla vzít život a zdraví do svých rukou. Přečti si můj příběh zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.