Kdyby ženy věděly, že PMS je volba, co by se stalo?

Vztah žen k menstruaci a PMS často není úplně zdravý. Místo, abychom byly vděčné za náš zdravotní feedback z minulého měsíce, že je všechno ok, radši nadáváme, že je to, proboha, zase tady a že já chudinka budu trpět.

Možná si je na čase uvědomit, že mluvíme k sobě. Ke svému organismu, a tedy jak k sobě mluvíme, tak se zachová a buď kveteme, nebo se naše tělo postupně prokousává k sebedestrukci.

Menstruace je po celou dobu reprodukčního věku součástí ženy a nelze to brát jako dvě oddělené věci.

Taky jsem tam byla

Proč se k tomu vůbec vyjadřuji? Protože jsem po dobu sedmi let bojovala s menstruací v mnoha ohledech a také zdravotních následcích. 

Dnes už vím, co byl ten důvod a chci ti předat vědomosti, které ti pomohou vyřešit tvůj problém.

PMS je odrazem toho, zda-li je žena zdravá nebo není

Klasické příznaky jako bolest hlavy, únava, citlivost prsou, podrážděnost, náladovost, brain fog, bolest břicha nejsou klasickým jevem, který bychom měli považovat za normální. Známe až 150 symptomů, které byly popsány s ohledem na PMS a taky 150 značek léků na bolest, které nikdy nevyřeší příčinu toho, že tělo skrz bolest a nesoulad volá o pomoc.

Existuje ještě jeden nadřazený systém, který používá menstruační cyklus jako ukazatel jeho nerovnováhy a jmenuje se infradiánní rytmus.

Ženy se dobrovolně často řadí do role oběti a nehodlají si připustit, že by mohly něco právě ony změnit. Od výmluv na geny od maminky po tetičku přes třetí koleno se většinou dostáváme k tomu stejnému jako vždy:

 • STRAVA
 • POHYB
 • MNINDSET
 • + ANTIKONCEPCE

Co teda způsobuje, že je mi týden před MS tak, že bych nejradši strčila hlavu do písku a zůstala tam do konce svých dní?

Není to ani estrogen ani progesteron, které bychom mohli primárně označit jako viníky. Pokud by v tom měly tyto dva hormony prsty, tak je to problém také, ale trochu jiného rázu.

Dva činitelé:

Přičemž oba tito činitelé spolu souvisí víc, než si myslíš.

Zánět v těle

PMS způsobují převážně molekuly, které se nazývají cytokiny. Jsou to molekuly, jejichž působení je spojené s chronickým zánětem. Pokud je v těle zánět, dojde ke snížení estrogenu a odezvy receptorů buňky jsou utlumené. Tělo na to zareaguje tak, že začne tvořit větší množství progesteronu. To ale neznamená fyziologicky správný stav a na tělo se vytvoří fyzický stres.

Zánět ovlivňuje také GABA receptory, které zhoršují odezvu progesteronových receptorů a tím pádem se zhoršuje PMS. Je to z toho důvodu, že před menstruací hraje v těle hlavní roli progesteron.

Pokud je v těle zánět, znamená to také, že estrogen se špatně metabolizuje a neodchází z těla tak, jak by měl. Jinými slovy je narušen proces detoxikace jater. To způsobuje, že naše tělo je hypersenzitivní ne estrogen.

Zánět způsobuje to, že je v tvém těle nedostatek progesteronu

Čím víc zánětu v těle je, tím větší množství estrogenu v těle máme a ten tady v tuhle fázi nemá moc co dělat.

Je to tedy pořád ta stejná písnička. Tvůj vnější fenotyp těla odpovídá tomu, jak to vypadá uvnitř v těle a jak se o sebe staráš nebo jakým způsobem žiješ zdravý životní styl.

Snižování zánětu jako mise 21. století

Snižování zánětu je velkým tématem pro širokou veřejnost, ovšem ženy mají to privilegium feedbacku, který jim každý měsíc dává report o tom, jak je na tom jejich zdravotní stav.

Znaky sníženého progesteronu, kromě PMS:

 • Zkrontroluj si přítomnost cervikálního hlenu při ovulaci, pokud není, je to známka nízké hladiny progesteronu. To ovšem vyžaduje poznat svůj cyklus a to už chce nějakou energii navíc hold.
 • Špinění před započetím menstruace – často se u žen vyskytuje a berou to jako samozřejmost, ale není tomu tak.
 • Máš dlouhou menstruační fázi, dlouho a hodně krvácíš – krvácíš sedm a více dní.

Antikoncepce

Hormonální antikoncepce způsobuje, že tvůj cyklus není opravdovým cyklem. Ztrácíš svou cykličnost. Dostáváš do sebe jiné formy syntetických estrogenů a progesteronu. Na základě jejich chemické struktury, která je jiná než v případě přírozeně secernovaných hormonů, v těle nemají takové účinky, jaké by sis představovala, protože nepasují na estrogenové a progesteronové buněčné receptory.

A co je na tom nejhorší? Ztrácíš OVULACI a v podstatě krvácíš zbytečně, protože se ti nemá z dělohy co odloupnout, aby to tělo chtělo vyloučit. Jako by ženy neměly už takhle málo železa a větší sklony k osteporóze.

Jak z zvýšit progesteron?

Jediná cesta je OVULACE. Pokud bereš antikoncepci, ovulaci nemáš, tečka.

Ovulaci také brání vysoký prolaktin. To má opět více důvodů. Ať je to kojení či těhotenství, tak se tomu tak stává například pokud máš dlouhodobě restriktivní jídelníček. To znamená nízký energetický příjem, extrémně malý přísun sacharidů.

Strava je dle mého hlediska jedna ze zásadních činitelů, na které se soustředit

V našich jídelníčcích máme přemíru sacharidů a s tím ruku v ruce cukrů. Inzulínová rezistence se může zdát, že se netýká právě tebe. Opak je pravdou, je to jedna z těch věcí, která nebolí, ale za několik let se najednou projeví jako chronické onemocnění. Platí, méně sacharidů, více živočišných tuků. Díky tomu dojde k nižší sekreci inzulínu a buněčné receptory na něj budou více citlivé. 

Mimojiné živočišné tuky, jsou základem pro syntézu cholesterolu a ten je prekurzorem pro syntézu steroidních hormonů jako je progesteron, estrogen a testosteron.

Pokud nejíš maso, pravděpodobně se zde bude vyskytovat určitý deficit, který půjde rukou v ruce s nízkou hladinou železa, která se nejlépe vstřebává právě z živočišného hemoglobinu a žádný doplněk světa to nemůže sám o sobě spasit.

Zdravý mikrobiom je také téma, které může být pro někoho zbytečné a může se zdát, že se ho to netýká. Vzhledem k tomu, že 90% chronických onemocnění, na které umírá většina populace, začíná ve střevech, řekla bych, že máme všichni na čem makat.

Všechno souvisí se vším. Proto na základě dnešní průměrné citlivosti na lepek mohu říct, že je to jedna z věcí, kterou nemusíme mít v jídelníčku každý den ve velkém množství a bude to mít pouze pozitiva.

Dalším prozánětlivým produktem, který má čestné zastoupení v našich jídelníčcích jsou mléčné výrobky (kasein A1, to tvrzení neplatí pro kasein A2, ten je v pohodě), které mohou být problémové z hlediska trávení laktózy, což je opět enzym, který je ve společnosti tak trochu na hraně.

Co můžeš dělat pro zmírnění PMS:

 • pravidelný pohyb
 • relaxace
 • zázvor, kurkuma, resveratrol
 • vitamíny skupiny B
 • strava
 • dostatečný energetický příjem
 • zinek, jód, hořčík, omega 3
 • stress management – fyzický i psychický
 • snížení zánětu v těle – alergie, histamin, leaky gut, štítná žláza, inzulínová rezistence
 • nepít alkohol
 • vysadit hormonální antikoncepci

Věřím, že ti tyto informace pomohly dojít k závěru, že ovlivnění PMS je přímo úměrné tvému zdraví. 🙂

Formuji ženám postavu návratem ke zdraví. Miluji vzdělávání a mou touhou je být messengerem mezi vědeckými poznatky a běžnou praxí ženy, která se rozhodla vzít život a zdraví do svých rukou. Přečti si můj příběh zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.