Proč ženy díky stresu nedosahují svých cílů a naopak přicházejí o zdraví

Stres je pro každého z nás slovo, které moc dobře známe. Internet je plný toho, jaký je rozdíl mezi akutním a chronickým stresem.

Předpokládám, že tyto principy jsou nám známé. Že tak nějak podvědomě tušíme, že akutní stres nám zachraňuje život a chronický nám pomalu, ale jistě podlamuje zdraví.

Hej, dinosaure, už tě nehoní medvěd ale šéf!

Když se zamyslíme, zjistíme, že většina situací, které v nás vyvolávají aktivaci sympatiku. Tedy stresové situace – nejsou otázkou života / smrti, ale spíš je to tlak 21. Století a společnosti, ve které žijeme.

Moderní vyspělá země s sebou nese totiž nejen ty komfortní záležitosti, ale i důsledky nastavených pravidel, které je většina lidí “donucena” následovat, abychom zde mohli žít.

Vydělávat peníze, starat se o rodinu, poslouchat autority a jako bonus být na očích na sociálních sítích a rovněž mít tyto sítě porovnávání se stále na očích.

Chronický stres z dlouhodobého hlediska oslabuje téměř každou orgánovou soustavu našeho organismu.

Jsem pro chytré porovnávání se…

Ano, porovnávat se za mě… je dobře. Lidé v dřívějších dobách měli dravost, chtěli být také nejlepší ve smečce, bojovalo se o punc autority a je to naše lidská záležitost, která je zakořeněná v hluboké mysli.

My ale porovnávání často chápeme jinak a místo, aby nás to donutilo k akci, spadneme do deprese a jsme – pasivní.

Pasivní život je důsledkem možného komfortu a do jisté míry stimulací dopaminových receptorů umělými prostředky, takže na dravost, která nám je dána od přírody často už nezbývá síla, ani prostor.

Porovnávání se -> Pasivita -> Deprese -> Nedostatek dopaminu -> Porovnávání se

Bludný kruh, ze kterého se nedostaneme, pokud nebudeme pracovat na sebevědomíhouževnatosti.

Houževnaté ženy = zdravé ženy

Ano, budování houževnatosti velmi souvisí se stresem a je také jednou z metod, jak se s chronickým stresem vypořádat.

Je to ovšem velmi individuální záležitost a z hlediska práce s hormezí je třeba naučit se rozpoznat, co je ještě OK a co už je přes čáru a naše tělo z toho dlouhodobě neprosperuje.

Tedy ano, vždycky je cvičení stres, vždycky je vystavování se chladu stres. Abychom mohli trénovat houževnatost a být zdravější, potřebujeme mít možnost aklimaceadaptace na podnět, kterému se vystavujeme.

Houževnatost se ale nekultivuje tím, že přijímáme nad limit estrogenů, pijeme nezdravou vodu, držíme se dlouhodobě v kalorickém deficitu a léta se trápíme traumaty, která nemáme pořešená.

Článek o zdravé vodě a jak se k ní dostat jsem pro tebe vytvořila zde >>

Chronický stres a jeho vliv na organismus

Chronický stres se podepisuje v čase téměř na každé orgánové soustavě.

Kortiziol:

1) Hypersekrece

2) Desynchronizace cirkadiánního rytmu

Zánět:

1) Prostaglandiny, cytokiny

1) Kortizol, kam se podíváš

Se stresem je spojen ve větší míře hormon kortizol.

Problém s kortizolem je ten, že většina lidí jej hypersekretuje -> nadmíra sekrece kortizolu poté způsobuje například:

  1. Dysbalanci v reprodukčních hormonech,
  2. Snížení plodnosti,
  3. PMS,
  4. Nepravidelnosti cyklu,
  5. Drancování nadledvinek,
  6. Poškození mitochondrií, …

To není ale jediný problém. Sekrece kortizolu je cyklická a během dne by měla tvořit maximum v ranních hodinách, kdy nám podporuje bdění a my se budíme s energií do nového dne.

Kortizol je cirkadiánní hormon, stejně jako například melatonin, my tuto rovnováhu ovšem velmi často narušujeme nekvalitním spánkem.

K večeru by se tato hladina měla snižovat. Trend ve společnosti je ale ten, že ráno jsme unavení a pak celý den sekretujeme kortizol až do večerních hodin, protože nás pocitově stále honí ten medvěd zabiják a my furt pospícháme a nemáme čas.

Jsme vystresovaní a místo toho, abychom zapracovali na synchronizaci cirkadiánního rytmu, do noci si připravujeme jídlo na další den, nebo se věnujeme tréninku v čase, kdy už náš organismus má vylučovat úplně jiné hormony -> melatonin, růstový hormon apod -> vytváříme si vědomě hormonální dysbalanci.

2) Chronický zánět

Pojďme si poukázat na základní principy chronického stresu, který velmi úzce souvisí s chronickým zánětem.

Pokud se řízneme například nožem, tělo na tento akt reaguje aktivací mechanismů imunitního systému – místo je teplé, rudé, začnou se srocovat buňky imunitního systému do lokálního místa zánětu, jsou povolány často molekulami, kterým se říká cytokiny / chemokiny a místo je na dotek náchylnější = cítíme větší bolest, to se děje z důvodu otoku svalů kolem místa, kterými je inervována určitými nervy a díky tomu cítíme bolest mnohem víc, než obvykle = například pokud si spálíme pokožku na Slunci a někdo nám sáhne na rudá záda – au au…

Na molekulární úrovni lze pozorovat, co je reakce zánětu zač a jak s ní tělo zachází.
Protizánětlivé molekuly dokážou snížit dávkování nesteroidními antiflogistiky, protože působí v souvislosti s COX receptory a prozánětlivými prostaglandiny.

Tato reakce proběhne a tělo ránu zacelí a zahojí.

V rámci chronického zánětu je tento efekt “podprahový” – dochází k sekreci cytokinů jako v případě akutního zánětu, na cytokiny je navázaná sekrece prostaglandinů a skrz COX I a II receptory pociťujeme bolest, kterou inaktivací těchto COX receptorů dokážeme potlačit -> A pak to hasí růžové tabletky na bolest.

Jak už jsem řekla, z dlouhodobého hlediska stres ovlivňuje každou soustavu našeho těla a pak se už jen hraje o to, kde se to projeví případně na co jsme geneticky náchylnější.

Moderní stres žen

Stresovat z běžného života se dokážeme všichni, ale ženy se často stresují i z věcí, které jsou naprosto zbytečné a přijde mi velká škoda si ubírat zdraví, které by náš organismus ocenil mnohem více v kýžené přeměny postavy.

Tady nastává problém, proč nám třeba nejde zhubnout, protože tělo má co dělat, aby vůbec frčelo na nějaké rovnováze, natož aby pustilo své zásoby, které si schovává na horší časy.

Proto je holistický přečíst tak moc důležitý a doporučuji si přečíst tento článek, který jsem vytvořila >>

Na co se jako žena zaměřit v praxi, čemu se případně vyhnout?

Jak pracovat s následujícími stresory v ženském světě?
Kalorický deficitKrátkodobá intervence lehkého deficitu příjmu energie je naprosto v pořádku. 1000, 1200, 1500 kcal dlouhodobě, to je cesta do pekel a je to zbytečná zátěž pro organismus, která později bude kompenzovaná jojo efektem nebo emočním přejídáním.
Strach z jídlaJsem 100% za kvalitní nezpracované potraviny od lokálních farmářů, kteří se chovají hezky k živočišným zdrojům i k půdám, bez jejichž kvality se nemůžeme o zdravé populaci a planetě vůbec bavit.
 
Zároveň ale není vhodné eliminovat potraviny jen tak z nějakého neidentifikovatelného důvodu, na základě pocitu apod – dlouhodobě. Pokud vyřadíme 100% lepku na několik let, nechci pak vidět tu situaci, když jej přijmeme určité množství.

Omezit lepek? Rozhodně… 0% lepku? Pokud máme diagnózu, která si to žádá, nebo predispozice pro vznik problému, či nediagnózu se symptomy, které si to žádají.
 
Jsme v takovém komfortu, že si můžeme vybírat a to je možná někdy ten problém. Zaměřme se na kvalitní základy a pak teprve pojďme dávat nadstavby v podobě eliminačních protokolů. S tím ti mohu pomoct zde >>
Přemíra fyzické aktivityPokud je tvé nastavení mysli ve stavu, kdy se snažíš vycvičit jídlo, nebo cvičíš 6-7x týdně, jsi z toho unavenábojíš se, že přibereš, pokud to nebudeš dělat. Je to pro tělo pravděpodobně velký stres a z dlouhodobého hlediska zase dojdeš do bodu, kdy začne stávkovat.
 
Zaměř se na kvalitní pohyb – silový trénink, ať máš silné kosti, dostatek svalové tkáně – s věkem tyto věci ubývají a pokud chceš mít rychlý metabolismus i po menopauza a neřešit osteoporózu, zaměř se na silový trénink.
 
Neinvazivní pohyb je také nejlepší v podobě chůze. Nejlepší. <3 Tohoto pohybu máme zoufale málo, a proto jsme často pohybově náchylní k bolestemnemocem. Jsme stoličkáři od rána do večera.
Chemický stres – barvení vlasů, umělé nehty, hormonální antikoncepce, kosmetika, …Někdy je opravdu smutné podívat se na ženy, které chtějí být zdravé a přitom si dopřávají tolik chemického stresu pro svůj organismus, že rozum zůstává stát.
Nepravidelná menstruaceKaždé chronické problémy, stejně jako nepravidelná menstruace je pro organismus stresík.

O zdravé menstruaci jsem psala zde >>

O PMS zase zde >>

Celý kurz se vším všudy najdeš zde >>
Výkon a mužský principSpolečnost patriarchátu si žádá výkon po ženách v rámci ročních obdobíměsíčního cyklu, aby byl stále stejný, ideálně větší a větší.

Dostáváme se proto pod tlak: Jak se zabezpečit, nemít děti ve 40 a oběhat celou rodinu a jejich potřeby, či studium vysoké školy a k tomu bambilion dalších povinností, protože zkrátka -> svět má taková pravidla a jsou akceptovány či vyžadována.

Jáké je východisko? Zařídit si život podle svých pravidel. Omlouvám se, nic méně náročného jsem zatím nenašla.
Nezpracované vzorce – hodná holčička, nízké sebevědomí, …Trávíme nejvíce času v přítomnosti své matky, paní učitelky a vliv rodinyprostředí, ve kterém jsme většinu svého mládí uváří naše sebevědomí.

Není zcela standardem, abychom byly ženy, které jsou sebevědomé už ve standardní výbavě a pak se bojíme pípnout, aby si o nás někdo náhodou nemyslel něco špatného, nebo jsme nepopřely předpoklady, jak bychom se měly chovat, žítvyjadřovat se.

Dokud neopustíme tuto rovinu s vědomím, že si chceme dělat věci po svém, ať se to ostatním líbí, nebo ne, pak tento vzorec úspěšně opakujeme ve vztahu, v práci, před svými dětmi a učíme je přesně to, co umíme my. 
Stres z nedostatku financí / času / neustálého frmoluJe k tomu něco nutno dodat? Snad jen to, že finance jsou na předních příčkách strachu a obav, které způsobují onemocnění, ať už chronická, nebo autoimunitní.
Nedostatečný time management a síla rolí ve svém životěJsou typy žen, včetně mě, které si myslí, že jsou nesmrtelné. Snažíme se do svého rozvrhu narvat absolutně všechno, načež se po několika týdnech zhroutíme a jsme schopné pouze koukat do blba a čekat pár dní, než se vzpamatujeme.

Je to krásná cesta jak dojít k vyhoření, depresím, panickým atakám, či úzkostem.

Kniha 7 návyku skutečně efektivních lidí od Stevena Coveyho je záležitost, se kterou dennodenně pracuji a v čase se zlepšuji a snižuji svůj naučený mód jet na 150% výkonu.
Toxické vztahy rodina / přítel / k soběNaše okolí má vliv na to, jakým člověkem jsme.

Kterými lidmi se obklopujeme a zda nás podporují, nebo naopak podkopávají, velmi určuje to, jak se cítíme a to ovlivňuje naše zdraví a celkovou fyziologii organismu. 

Se stresem pracujeme tedy majoritně tím způsobem, že se snažíme konkrétními technikami podpořit náš parasympatikus a celkově zklidnit organismus. Jednoduchá poučka: ,,Nestresuj se.” Nám většinou k ničemu nepomůže.

Jako ke každému tématu, i ke stresu jsem vybrala některé minerály a vitamíny, které mohou být dobrými pomocníky jako doplněk, ale je důležité mít pevné základy životního stylu.

Doporučená suplementace:

  • Kvalitní multivitamín s fytonutrienty beru jako základ
  • Omega 3 mastné kyseliny
  • B2, kyselina listová
  • Jód

Studie a odborné články pro vzdělání

Association between psychosocial stress and hypertension: a systematic review and meta-analysis >>

The Window Matters: A Systematic Review of Time Restricted Eating Strategies in Relation to Cortisol and Melatonin Secretion >>

Higher Circulating Cortisol in the Follicular vs. Luteal Phase of the Menstrual Cycle: A Meta-Analysis >>

HPA axis activity across the menstrual cycle – a systematic review and meta-analysis of longitudinal studies >>

Podrobnosti o suplementaci se dozvíš na Instagramovém profilu deviakata.

Formuji ženám postavu návratem ke zdraví. Miluji vzdělávání a mou touhou je být messengerem mezi vědeckými poznatky a běžnou praxí ženy, která se rozhodla vzít život a zdraví do svých rukou. Přečti si můj příběh zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.