Proč ženský mozek strčí s přehledem do kapsy ten mužský?

Často si v naší společnosti vzájemně honíme ego. Převažují názory, že muži mají větší a tudíž výkonnější mozek.  Také se na druhé straně emancipované ženy obhajují, že oba mozky jsou absolutně identické. Obojí není pravda. Muži mají mozek větší pravděpodobně z toho důvodu, že jsou celkově větší a jak je to s tou výkonností? O tom si přečti dnešní článek.

Začneme příběhem, který ti zodpoví na otázku, proč se vůbec na tomhle webu bavíme o mozku.

V době, kdy jsem téměř nejedla, hodně moc trénovala, drasticky hubla a skončila tryskem pádem vprostřed propasti s názvem porucha příjmu potravy, jedno z vedlejších negativ, které bylo podmíněno těmi hlavními jako dysfunkce reprodukčních žláz, štítné žlázy, depresí bylo …. totální zhoršení výkonnosti mozku.

Nemohla jsem se soustředit absolutně na nic. Zhoršily se mi známky, často jsem zapomínala. Moje přemýšlení bylo zakryté v mlze a jen s velkou obtíží jsem memorovala a dost blbě jsem vytahovala z paměti někdy i dost zásadní věci.

Můj příběh si můžeš přečíst tady, dneska je to o něčem jiném.

Jestli je tady někdo na druhý straně, kdo si říká, že dieta a hubnutí a IIFYM maximálně znamená velkej hlad a když jsem dlouho v deficitu, tak leda přijdu o takovej kosmetickej doplněk jako je menstruace. Což děti stejně zatím nechci, to je ještě daleko a do tý doby se mi menses vrátí.

Haha, taky jsem si to myslela, avšak jeden z opomíjených faktů je, že ženy často zapomínají na zdraví svého mozku. Kdo by to řešil ve dvaceti, nějakej mozek že? Teď to tak sexy jako velikost šatiček xs nezní, že. Uvidíme za 30 let!

Fakta o ženském mozku, které ti vystřelí oči z důlku

  • Mají větší prefrontální kortex, co to znamená? Můžeme lépe dělat důležitá rozhodnutí.
  • Máme také oblast mozku s názvem insula. To je vlastně původce „motýlků v břiše. Tahle intuice střev pro nás znamená, že máme celkově mnohem větší schopnost správné intuice ohledně toho, co je dobré a co ne.
  • Rovněž máme větší Hippocampus. To v praxi znamená, že máme skvělou paměť a myšlenky, které se nám vybaví díky spojení s emočním zážitkem.
  • Máme větší Corpus callosum. Což je hafo nervových vláken, která propojují pravou a levou hemisféru, to z nás dělá výborné řešitelky problémů.
  • Ženský mozek rovněž disponuje jiným poměrem zastoupení neurotransmitterů v mozku. Zatímco muži frčí více na serotoninu, hormonu dobré nálady, ženský mozek má větší tendence k sekreci dopaminu, což je molekula orientována silně na mechanismy odměny.
  • Máme menší amygdalu, to se projevuje jako ne tak velká emoční reaktivita na strach. Lépe řešíme akutní problémy, protože si umíme vytvořit emoční odstup.

 

Kdo by to byl řekl, že? Tak jaktože se o ženách mluví v úplně jiných souvislostech než s emoční stabilitou a superschopností rozhodnout se?

Stárneš rychleji ty nebo já?

Co je ale hlavním rozdílem mezi mužským a ženským mozkem je stárnutí. To nám ukazuje, proč jsou ženy obecně náchylnější k neurodegenerativním onemocněním jako je Alzheimerova choroba. Ženy mají také 2x větší riziko depresí než muži, 3x větší riziko vzniku autoimunitního onemocnění typu roztroušená skleróza. Jsme 4x náchylnější k bolestem hlavy a migrénám. Také máme vyšší riziko mozkového nádoru nebo mrtvice.

To že ti je dvacet neznamená, že si nepěstuješ nemoc

Pokud se podíváme blíže na Alzheimerovo onemocnění, dnes již víme, že projev  v 70ti letech neznamená začátek onemocnění. První degenerativní projevy se odehrávají už během 40-60 let. Ženský milník a největší náchylnost je v období menopauzy.

Co rozhoduje o tom, zda se mi onemocnění rozjede nebo ne?

Zvyky a životní styl, který si pěstujeme od dětství a utváříme během 20-30 let života.

Co je skrytá zbraň všech žen v reprodukčním věku?

Ještě se u nás moc neví, že ženy v reprodukčním věku disponují infradiánním rytmem. Ten ovlivňuje spoustu pochodů v těle a mezi nimi je také mozková chemie. Naše mozková biochemie se mění až o 25% v rámci jednoho cyklu infradiánního rytmu, tedy v rámci přibližně jednoho měsíce.

Co si pod tím představit?

Ženský mozek je odlišný týden od týdne. Co to ovlivňuje? Paměť, náladu, koncentraci, zájem o různé věci.

Jsme doslova nadesignovány přírodou k tomu mít skvělou náladu, paměť a koncentraci po celou dobu měsíce. Ten problém, proč to tak nemáme, tkví v jedné maličkosti.

Umíš se starat o svůj infradiánní rytmus?

Nevíme, jak se o sebe a svůj infradiánní rytmus starat. Dokonce si vytváříme neuroendokrinní přerušení, které náš mozek ovlivňuje negativně.

Co to znamená v praxi?

  • Nejíme tak, abychom podpořili svůj organismus 
  • Necvičíme podle našich fyziologických potřeb.
  • Nesoustředíme se na organizování a plánování veškerých životních povinností podle našich potřeb a potřeb infradiánního rytmu.

Co s tím má udělat?

Pokud se ti podaří synchronizovat výše zmíněné atributy života. Znamená to pro tvé tělo nižší stresový faktor a tím pádem mimo jiné podpoříš svou mozkovou kapacitu. Jinými slovy, udělej si ze zdraví opravdovou prioritu.

Estrogen jako tvůrce superexkluzivního mozku

A proč zrovna ženy mají schopnost superexkluzivního mozku? Ta odpověď je estrogen. Estrogen je hormon, který je secernován v rámci měsíce v odlišných dávkách, a to ovlivňuje spoustu věcí a mezi nimi také mozek.

Estrogen je často nazýván jako mistr regulátor. Proč? Je důležitý z hlediska imunitního systému, pro růst neuronů a neuroplasticitu mozku. A to nejdůležitější, aktivuje tvůj mozek. Je to spouštěč glukózového metabolismu, což znamená, že pomáhá mozku, aby „pálil“ glukózu k vytvoření energie.

Naše hormonální spektra se dělí ve čtyřech fázích cyklu:

  • Folikulární fáze (7-10 dnů)
  • Ovulační fáze (3-4 dny)
  • Luteální fáze (10-14 dnů) – nejdelší fáze z celého cyklu, součástí může a nemusí být také PMS, jestli s tím potřebuješ pomoct, mrkni na tenhle článek.
  • Menstruační fáze (2-7 dnů) 

V každém z těchto období máš tělem namíchaný jiný koktejl hormonů:

  • Estrogen
  • Progesteron
  • Luteinizační hormon
  • FSH
  • Testosteron

Tyto čtyři poslíčci se v rámci měsíce specificky, předpovídatelně a spolehlivě objevují v těle v určitých koncentracích.

Za předpokladu, že se o sebe správně staráš a řídíš se menstruačním, cirkadiánním či infradiánním rytmem!

Statistiky ukazují, že 50% žen má problém s hormonálním spektrem – to je každá druhá. Tak se ptám, co děláš právě ty jinak, že jsi ta která je v pohodě?

Poznej své tělo a budeš zdravá

Například v ovulační fázi estrogen stimuluje verbální a sociální centra mozku. Zažíváš touhu komunikovat s lidmi a být v sociálním obložení.

Potom jsou ale fáze, kdy je estrogen nižší a děje se nám pravý opak. Tedy jsme více zavřené do sebe a máme zase jiné silné stránky.

Cítíš se často pod psa?

To, co se děje dnes a denně je, že ženy se zkrátka cítí pod psa a neví proč. A přitom se stačí naučit pár věcí a můžeš si otevřít zcela jiné obzory.

Často na sebe házíme špínu toho, že jsme nevypočitatelné a nepředvídatelné, ale opak je pravdou, jen obecně jako společnost nekoukáme dovnitř sebe a nehledáme důvody uvnitř, ale koukáme se všude kolem, kdo by mohl potenciálně moct za naše problémy.

Tedy, pokud se dokážeš na sebe pořádně naladit, dokážeš podávat až o 25% lepší výkony ve všech oblastech života.

Zeptej se sama sebe, jestli čas od času pociťuješ:

  • Depresi
  • Úzkost
  • Nespavost
  • Brain fog
  • Bolest hlavy a migrény
  • Autoimunitní onemocnění
  • Únava
  • Blbě se koncentruješ

Takže teda co s tím jako?

Zajímá tě, jak můžeš naspeedovat svůj mozek? Prvně je důležité říct, že spousta věcí, které jsou obecně doporučovány na internetu, nemusí být pro ženy to pravé ořechové, proč? Protože drtivá většina výzkumů se provádí na mužích, ale ženská biochemie je odlišná.

Co z toho dále vyplývá? Že ty tam na druhý hlavě máš na krku fakt dělo. Neexistuje chytřejší a výkonnější počítač, který by nahradil mozek. Každá máme na hlavě takový svůj malý Vesmír a vlastní vinou si ho pěkně mrvíme. Pokud ti to není jedno, začni zdraví brát konečně jako opravdové privilegium, protože za pár let se beztak projeví, u koho byla jen fráze a kdo to vzal vážně.

Formuji ženám postavu návratem ke zdraví. Miluji vzdělávání a mou touhou je být messengerem mezi vědeckými poznatky a běžnou praxí ženy, která se rozhodla vzít život a zdraví do svých rukou. Přečti si můj příběh zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.