Narodila jsem se asi jako každé jiné miminko – s pletí tak jasnou, jak nebe bez mráčku, bez jediné jizvičky a vrásky. Všechno se ale změnilo s nástupem pubertálního věku, kdy mi na obličeji a různě po těle vyskákalo akné. Byly to boláky, které opravdu bolí. Příroda mě nešetřila.
No všichni jsme si mysleli, že na vině je hormonální horská dráha, a dost pravděpodobně tomu tak bylo. Co bylo ale divnější, že i po letech, kdy ostatní vrstevníci už nebyli jeden velký beďar, milá Káťa stále vypadala jak kdyby měla celoročně neštovice.
V průběhu let jsem vystřídala hromadu kosmetických přípravků, které mi pleť ale spíš podráždily, než že by to vedlo k něčemu pozitivnímu. Vyzkoušela jsem také kosmetiku z lékárny, ale na to, jak pro mě tehdy byla drahá, zas takové kouzlo se nekonalo.
Často jsem se styděla a tak jsem od svých 14 let nanášela hromady make–upu na svou pokožku, která připomínala vybombardonou pláň.
Řešení gynekoložky byla tehdy uviverzální medicínka aneb deset kilo antikoncepce do zásoby. Tehdy to souviselo rovněž s hypothalamickou amenorreou, kterou jsem si přivodila neustálým dietováním a obsesivním vztahem k jídlu. Ano, tohle všechno pěkně postavilo úrodnou půdu pro problémy za několik let a akné bylo jen třešničkou na dortu.
Navštívila jsem také dermatoložku, která mi předepisovala mastičky jak na běžícím pásu. Obvykle se situace přechodně zlepšila, ale s odstupem dnů se to celé ještě více zhoršilo.
V podstatě neznám od 14 let svůj obličej, aniž by se na něm nevyskytovalo alespoň kdesi v koutku akné. A to mělo za následek jizvičky, které jsem si většinou nevědomky vytvořila stejně tak jako skálopevný zvyk ďoubat si obličej, když se soustředím – což je často. Hm, někdy jsem si jizvičky tvořila až příliš vědomě, to tehdy, když jsem byla frustrovaná a rozhodla jsem se, že s tím zatočím hnedka teďka před zrcadlem. No hádejte, jak to asi dopadlo…
S ohledem na x let trvající problém jsem vyzkoušela snad opravdu všechno.
Jednoho dne, když jsem se tak jako vždycky potulovala po internetu a vyhledávala si informace, jsem jen tak by the way zjistila, že pravděpodobně můj problém nebude v tom, že bych byla neschopná, ale že všechny další příznaky spadají do diagnózy Syndrom polycystických ovarií (PCOS). No nevím, zda-li je vhodné, aby nad tím srdce zaplesalo. No ale aspoň už jsem věděla. Přišel mi do cesty puzzlík, který propojil case root mých dlouhodobých zdravotních problémů a akné bylo jen jedním z nich.
Gratuluji ti, Kateřino. To, že jsi se svým tělem dělala miliony dietovacích a obsesivních kousků pravděpodobně dost přidalo do ohně. Zpětně už se nejspíš nedozvím, zdali je příčina částečně genetická a zda je možná souvislost s případnou dědičností inzulínové rezistence, nebo testosteronové dominance možná, nebo zda-li mé chování započalo tuto éru zcela de novo.
Co ale víme je, že zásadní vliv na naše zdraví má epigenetika a vliv prostředí, ve kterém se nacházíme.
A tak jsem se do toho vložila sama a po několika letech mohu říct, že jsem na slibné cestě, která funguje dle mých představ. Rozhodla jsem se s tebou o tohle kouzlo podělit, protože vím, jak moc důležitá a stěžejní je pro ženy a holky pleť a pocit, že se líbí sobě samé. Ať chceme, nebo ne, je to zásadní činitel, který ovlivňuje holčičí sebevědomí v jakémkoliv věku.
Tedy, pokud už ti není náct, ale tvá pokožka tomu úplně neodpovídá, nezoufej a čti dále.
Tento článek nemá být všespásný a pravděpodobně nebude všem sedět individuálně, protože akné vzniká z vícerých příčin, které bývají mezi sebou také propojené:
Prvním možným důvodem, proč tě sužují problémy s pletí může být inzulínová rezistence. Jinými slovy bude třeba se zaměřit na stravu víc než kdy jindy. Možná, že ti přijde, že jíš zdravě. No ono to ale často neznamená pro každého to stejné, jako pro Mařenku od sousedů, nebo Karličku na druhé straně zeměkoule.
Sacharidy nejsou zabiják, ale hodně moc záleží na kontextu, který je nalepen okolo. Inzulínová senzitivita se totiž snižuje také na základě stresu akutního i chronického.
To, že jíme zdravě neznamená, že si nepěstujeme inzulínovou rezistenci a nedrancujeme si tak pankreas a necpeme cukr do buněk, které už ho nechtějí pobírat.
Další záležitostí se jeví testosteronová dominance, často je tento fenomén spojen právě s inzulínovou senzitivitou a celá záležitost se steroidními hormony včetně kortizolu je velmi zajímavá.
Efektivita naší detoxikace a zdraví jater má přímou souvislost s tím, jak se vypořádáváme s estrogenem, který chceme z těla vyloučit. Tento celý efekt bývá velmi podpořen endokrinními disruptory, které jsou kompatibilní s receptory pro estrogeny a tudíž dokážou v těle aktivovat signální dráhy, které v takové míře nechceme. S tímto fenoménem je velmi spojeno:
Toto je téma na mnoho hodin a tedy pro dnešní článek je vhodné pouze poznamenat, že PCOS je výsledkem sounáležitosti testosteronové dominance, estrogenové dominance a inzulínové rezistence. Ale není to takto přímočaré, jak to vypadá a rovněž nemusíš hned mít strach, že právě ty máš PCOS. K tomu je třeba si zjistit kritéria, podle kterých se tato diagnóza stanovuje a pak teprve usuzovat. Ale o tom třeba někdy příště.
Žena je cyklické stvoření a na tomto webu je už celkem dost zdrojů, kde se můžeš přiučit, co a jak je vhodné se sebou provádět e neprovádět a jak se naučit tento složitý stroj jménem žena ovládat.
To by se hodilo mít řidičák na ženu, no ne?
Vezmeme-li právě fenomén akné. Často v luteální fázi bývá stav zhoršený oproti fázi folikulární právě z hlediska hormonálních změn. Každopádně platí, že kdo má zdravý cyklus bez potíží nejen bolesti a pravidelností, ale též trávení a imunitního systému, nemívá problémy s výraznými změny v rámci akné.
Obecně platí, že co zaseješ ve folikulární fázi, sklidíš v luteální – hlavně z hlediska:
V rámci stravy často bývá problém se dvěma složkami, které běžně v jídelníčku máme. A tento problém s nimi zdaleka nekončí jen u akné. Akné je první náznak toho, že tělo volá o pomoc.
Lepek a laktóza v rámci fenoménu, který se nazývá molekulární mimikry, dokáže simulovat látky, které tělo vyhodnotí jako tělu vlastní a začne s nimi zaměstnávat imunitní systém. Načež se rozjíždí reakce zvýšeného zánětu v těle a pokud se tohle děje dlouhodobě, může stav vyvrcholil diagnózou autoimunitního onemocnění.
Mimo jiné lepek a laktóza má schopnost porušovat těsné spoje, které propojují enterocyty – buňky ve střevě a tím zadělávají na problém s propustností střeva.
A to nám pak krásně nahrává k tomu, aby se celý problém soustředil do centra organismu a ovlivnil trávení a složení našich kamarádů mikrobů, které nás ovlivňují víc než si všichni myslíme.
Jak jsem již psala výše, klasický přístup mi nikdy nějak extra přidanou hodnotou nebyl. Právě proto jsem několik let hledala, co by mě z tohoto bludného kruhu dokázalo pomoci. Ty pilíře, které jsem vyzkoušela a pomohly mi, bych tu s tebou ráda sdílela.
Ano, nemám jednu pilulku, která by veškerou tvou historii chování zresetovala a jako lusknutím proutku udělala obrovskou změnu ze dne na den. I když mně po pár dnech tělo velmi silně ukázalo, že jsem na správné cestě. Tak tedy co bylo tím gamechangerem?
Všichni neustále stravu bereme jako něco tak prostého, co by opravdu nedokázalo pomoct s naším problémem, se kterým si neví rady ani ten nejzkušenější lékař.
V rámci pleti je opravdu zásadní a stěžejní změna stravy. Pokožka je dynamický povrch, který skoro instantně reaguje na změny ve stravě. A to do několika dnů.
Jestli se chceš do něčeho pouštět, tak velmi zdůrazňuji začít od stravování.
Akné a problémy s pokožkou jsou často jen vnějším projevem problému, který je uvnitř organismu. Proto je třeba tento problém řešit komplexně a ne pouze povrchově.
Fenomény, které ve stravě často dělají paseku, jsou:
Je třeba tedy stravu uspořádat tak, abychom mohli uzdravit právě tyto oblasti organismu.
Z hlediska zánětu je třeba zařadit protizánětlivé potraviny a suplementaci:
A vyřadit potraviny prozánětlivé:
Fenomén, který již zmiňuji v počátku tohoto článku ošetříme tím, že celkově ubereme v našem jídelníčku:
Z hlediska stravy můžeme ovlivnit:
Leaky gut je hodně komplexní záležitost a dalo by se o ní psát hodiny (stejně tak jako o těch dalších pilířích :D), pro potřeby tohoto článku zmíním základní věci, který dle mého úhlu pohledu hrají zásadní roli v léčbě akné:
Mikrobiom v tlustém střevě není jediný v našem tělem (o tom ještě u péče o pokožku), ale je zásadní, který stravou lze ovlivnit:
Další velmi důležitý pilíř v léčbě akné je úprava životního stylu, ale protože by tento článek byl hodně hodně dlouhý, pojďme zmínit ty nejdůležitější věci:
Zásadní změna pro mě nastala, když jsem se začala zajímat o svou individuální pleť a začala jsem se soustředit přesně na techniky, způsoby a produkty, které potřebuje aktuálně zrovna moje pokožka na obličeji.
A pak se začly dít doslova zázraky! 😀
Zašla jsem si na diagnostiku pleti pomocí certifikovaného přístroje, kde v reálném čase vidíte svou pleť, jaké má nedostatky a jak bude vypadat za pár let, pokud se nic nezmění v jejím opečovávání. Pomocí UV světla se prosvítí epidermis a wuala, můžeme vidět do budoucnosti.
Na základě toho jsem dostala specifická doporučení, která mi velmi pomohla. A protože jsem si připadala, jak když jsem objevila Ameriku, rozhodla jsem se, že si certifikaci pro tuto metodu vystuduji rovněž, abych mohla pomoci i dalším ženám, které si neví s podobnými problémy rady, tak jako x let já.
Rychlá message: Drogerie opravdu neudělá nic dobrého a všechny ty zprofanované značky, které mají reklamy úplně všude, nadělají víc problémů než užitku.
5 zásadních požadavků na výživu pleti:
Čistota | Aby ochranná barieéra pleti zůstala fit a bez látek s dráždivým účinkem | čistící přípravky a odličovače |
Rovnováha | Stabilizace a výživa kožního mikrobiomu | pleťová tonika a emulze |
Obnova | Posílení a regenerace podpůrné struktury | hydratační přípravky |
Hydratace | Saturace pokožky a posílení její hydratační bariéry | hydratační přípravky podruhé |
Ochrana | Posílení bariéry, která chrání před vlivy životního prostředí | hydratační přípravky s ochranou proti všem typům světelného záření |
Breberky, které jsou součástí našeho organismu, jsou alfou a omegou našeho zdraví. Není tomu jinak ani v případě pleti, která oplývá krásami kožního mikrobiomu.
A právě tato vědomost u mě udělala asi tu největší proměnu, nejen že jsem se začla soustředit více na stav mikrobiomu ve svém organismu a zařadila jsem specifický eliminační protokol, také jsem si začla hýčkat mikrobiom pleti kosmetikou, která ho neničí, ale naopak kultivuje.
To nejmenší, co chceme, je abychom si na obličej dávali chemku, která je vlastně všude kolem nás. Chceme kosmetiku přírodní, ale zase ne až moc přírodní, která je synonymem bez účinku. Najít si tedy zlatý grál toho, co od pleti chceme a toho, abychom neubližovali svému zdraví díky látkám, které narušují integritu našeho organismu.
Bílá chia semínka | Pozor zase záleží na zpracování – hledejte firmy s certifikacemi na danou plodinu – hlavní funkcí tohoto semínka je minimalizace tvorby biofilmu, který vzniká narušením mikrobiomu |
Prebiotika | Udržují integritu kožní bariéry |
Kyselina hyaluronová | No jasně, je to v každým krému za pár korun, ale tady hraje roli kvalita kyseliny a také velikost molekuly a koncentrace, kterou v daném produktu máme, tady opravdu platí, že je-li to levný, úplně to nebude mít ten účinek, protože to finančně s účinným množstvím vážně nekoreluje Molekula zadržující vlhkost, která napomáhá vyhlazení jemných linek a vrásek |
Třešeň acerola | Nejlepší zdroj vitaminu C – antioxidační účinky |
Granátové jablko | Dokáže potlačovat podráždění pleti způsobené hlavními druhy znečištění: městský prach, polycyklické aromatické uhlovodíky, výfukové plyny, cigaretový kouř |
Špenát | Antioxidační účinky, fytonutrienty |
Rozmarýn | Výtažek z listů pomáhá posilovat bariéru pleti pro udržení hydratačního účinku |
Ovesná bílkovina | Bílkovina bohatá na živiny, zjemňuje a vyhlazuje povrch pleti |
Merlík chilská = quinoa | Výtažek ze zrn, který pomáhá zmírnit viditelnost tmavých kruhů kolem očí |
Ruducha | výtažek z mořských rostlin pomáhá hydratovat pleť |
Karnosin | Peptid, který pleti poskytuje ochranu před modrým světlem a infračerveným zářením |
Lékořice | Výtažek z kořene pomáhá zklidnění pleti |
Ano, ano, ano… To nejtěžší na konec.
Můžeme používat sebelepší produkty, jíst sebelépe. Ale pokud nedáme prostor pokožce pro hojení. Budeme si házet klacky neustále pod nohy.
To je vlastní zkušenost. Opakované zhmožďování pokožky není cestou a jako bonus zanechává jizvičky, které do budoucna nejsou nic hezkého, zvláště pokud bereme v potaz, že elasticita pokožky se s věkem snižuje, pokud specificky nevyužíváme produkty, které nám s tím pomáhají.
Nauč se, jak správně pracovat i s tímto. 😊
Máš velkou pochvalu, že se vzděláváš tímto směrem a není ti tvé zdraví lhostejné. Jsem si 100% jistá, že pro sebe najdeš cestu, která ti v aktuální situaci pomůže.
Více informací zdarma také můžeš najít v mé tvorbě na Instagramu, kde se můžeš začíst do příspěvků a pokud se ti líbí, tak dát follow.
Poděl se s námi v komentářích o svůj příběh, nikdy nevíš, komu pomůže. 🙂
Věřím, že výše zmíněné informace ti pomohou. <3
Káťa